Autor:
Raamatu kaanepilt

Kurmo Konsa uus raamat räägib lugusid erilise ajalooga Eestiga seotud asjadest

2025. aasta alguses ilmus Kurmo Konsal uus raamat pealkirjaga „Asjadest saavad lood ja lugudest ajalugu“.

Kurmo Konsa tutvustab oma uut teost järgmiselt: „See on raamat asjadest, kuid mitte ainult. Ma kirjeldan iga asja juures, kuidas neid valmistati, levitati, kasutati, kuidas neid on mõistetud minevikus ja kuidas neid uuritakse tänapäeval. Asjad peegeldavad nende valmistajate ja kasutajate valikuid ja isiklikku ajalugu, soove ja püüdlusi, kuid samal ajal kajastavad ka seda ühiskonda, kuhu need inimesed kuulusid. Asjade hulka olen ma lugenud nii igapäevaselt inimese poolt valmistatud ja kasutatud esemed, looduslikud objektid kui kujuteldavad asjad. Ühesõnaga enam-vähem kõik, mis ümbritseb inimest ning mida peetakse oluliseks. Nii et huvitaval kombel on asjade olemasolu kõige otsesemalt seotud inimesega. Läbi inimese saavad asjad olevaks ning asjade kaudu hakkab inimene jutustama lugusid maailmast. Esemed säilitavad sideme neid kunagi omanud ja kasutanud inimestega. Selle tõttu hoiamegi meile olulisi inimesi meenutavaid asju alles, just selle tõttu on olemas muuseumid.
 
Raamatus näitan ma mitmesuguste objektide muutuvaid tähendusi ning jutustan nende seostest erinevate maailmade ja ajalooga. Asjade taga lugude avastamine kutsub esile põnevuse ja vaimustuse. Kirjeldatud asjad on seotud Eestiga ning pärinevad erinevatest ajajärkudest. Suurem osa raamatus kirjeldatud asjadest pärinevad erinevatest muuseumidest, mõned on ka inimeste isiklikus valduses, aga kõik need on mulle mingil viisil olulised ja tähenduslikud. Kui asjadel on salajane elu, siis on see seotud inimestega. Seda salajast elu ma soovingi teiega jagada.“
 
KURMO KONSA on Kõrgema Kunstikooli Pallas professor ning Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi kaasprofessor, kes armastab väga asju ja tegeleb nende säilitamisega.
 
 
Image
Asjadest saavad lood ja lugudest ajalugu
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Kristo Oks

Ilmunud on Eesti arheoloogia aastakirja Tutulus 2024. aasta number

Peahoone Ukraina lippudega

Tartu Ülikoolis on valmistatud üle 12 000 ruutmeetri varjevõrke Ukrainasse saatmiseks

Doktoridiplomite kaaned Foto Andres Tennus

Toivo Kikkas kaitseb doktoritööd „Eesti sõjameeste motivatsioon rahvaväes ja punaarmee Eesti rahvuslikes väeosades 1918–1920“